Jak przygotować się do badań?

[vc_column width=”1/1″ el_position=”first last”] [vc_column_text width=”1/1″ el_position=”first last”]

[/vc_column_text] [/vc_column] [vc_column width=”5/6″ el_position=”first last”] [vc_column_text width=”1/1″ el_position=”first last”]

Jak przygotować się do badań ?

Właściwe przygotowanie się do badania jest warunkiem uzyskania dobrej jakości wyników.

KREW

Większość badań powinno wykonywać się na czczo – tzn. bez śniadania, między godziną 7 a 9 rano. Przy badaniach obejmujących profil lipidowy i wątrobowy zaleca się również w dniu poprzedzającym badanie spożycie lekkiej kolacji do godziny18 (14 godz. dieta). Do badań nie powinien przystępować pacjent po nieprzespanej nocy i forsownym wysiłku fizycznym. Zażywanie leków w danym dniu musi być ustalone z lekarzem i ściśle związane z celem danego badania. Próbki do oznaczeń poziomu leków są pobierane przed zażyciem dawki porannej lub w szczycie wchłaniania. W przypadku niektórych badań, np. aldosteron istotna jest również pozycja ciała i pora dnia.

UWAGA! W przypadku niemowląt i małych dzieci dopuszczalne jest podanie lekkiego śniadania, bo nie wpływa ono istotnie na większość prostych rutynowych badań, z wyjątkiem poziomu glukozy.

MOCZ

Do badań rutynowych oddajemy mocz poranny. Przy zachowaniu podstawowych zasad higieny, pierwszą porcję moczu oddajemy do toalety, a potem do uprzednio przygotowanego pojemniczka opisanego imieniem i nazwiskiem.Badania moczu wykonuje się również w tzw. zbiórce dobowej. Niektóre wymagają dodania do zbiorki odpowiedniego stabilizatora i należy to zawsze ustalić z lekarzem lub z diagnostą w laboratorium.Mocz należy dostarczyć w ilości określonej przez laboratorium (min. 10 ml).

UWAGA!Do badan mikrobiologicznych i mykologicznych należy użyć pojemniczków jałowych i dostarczyć materiał do laboratorium w jak najkrótszym czasie, czyli w około godzinę.

KAŁ

Pobieramy małą ilość do specjalnego pojemniczka. Służy do tego umieszczona w nim łopatka.  Ważne aby pobrany materiał pochodził z różnych miejsc tej samej porcji kału. Jest to bardzo istotne w przypadku wszystkich badań wykonywanych na obecność krwi utajonej, resztek pokarmu, jaj i pasożytów, badań mikrobiologicznych i mykologicznych.

MOCZ DO BADAŃ BAKTERIOLOGICZNYCH

Mocz  do badań bakteriologicznych należy pobrać rano przestrzegając poniższych zasad:

1. zaopatrzyć się w jałowy pojemnik

2. umyć ręce bieżącą woda z mydłem i wysuszyć jednorazowym ręcznikiem

3. nie dotykać wewnętrznych ścianek pojemnika i przykrywki

4. przykrywkę odłożyć wewnętrzną stroną do góry, a pojemnik chwytać za zewnętrzne ścianki

5. przetrzeć okolice cewki moczowej jałowym gazikiem lub papierowym ręcznikiem

6. pierwszą partię moczu oddać do toalety

7. drugą część oddawanego moczu nie przerywając strumienia oddać bezpośrednio do pojemnika , do 1/3 jego wysokości

8. natychmiast po napełnieniu pojemnika należy go zamknąć i w możliwie najkrótszym czasie dostarczyć do laboratorium – do chwili transportu przechowywać w lodówce

[/vc_column_text] [/vc_column]